Vihtijärvi tervehtii kirkonkyläläisiä

Vihtijärvi tervehtii kirkonkyläläisiä

Vihdin kirkonkylässä tuntuu nyt olevan paljon hyvää pöhinää. Paikallisuutisissa kerrottiin taannoin kirkonkylään perustettavasta uudesta yhdistyksestä, Wihdin Temposta. Yhdistyksen tarkoitus on olla nostamassa Vihdin kirkonkylää jälleen jaloilleen. Kirkonkylän rantaa on raivattu ja raikkaat ideat taajaman virkistämiseksi tuntuvat sinkoilevan. Uuden yhdistyksen perustamispaperit ovat käsiteltävänä Patentti- ja rekisterihallituksessa.

Tyhjiksi jääneiden liikehuoneistojen ikkunat ovat häirinneet Tempossa mukana olevan Vuokko Sivurannan silmää. Vuokko onkin saanut raitin elävöittämiseen mukaan eri yrittäjiä, kiinteistöjen omistajia, yhdistyksiä ja myös tietysti Vihdin kunnan. Vuokko kutsui myös Vihtijärven edustajia mukaan koristamaan entisen kukkakaupan näyteikkunaa. Lyhyellä varoitusajalla mukaan innostui Leena Weiste, yksi kylämme keskustassa olevan vene-tilataideteoksen äideistä. Vihtijärven ja Markkulan lammastilan yhteisessä ikkunassa kirkonkyläläisille menevät terveiset ja iloisen joulunajan toivotukset Vihtijärven metsien eläimiltä; peuralta, ketulta, hiiriltä, punatulkuilta ja pöllöltä.


(KP, kuva LW)