Rakas kylämme johtotähti Anu Kuusela nukkui pois

Rakas kylämme johtotähti Anu Kuusela nukkui pois

Vihtijärven kyläyhdistyksen puheenjohtaja Anu Kuusela on kuollut. Lämminsydäminen, aktiivinen ja lempeä Anu syntyi 7.3.1953 ja kuoli 27.10.2015 lyhyen sairauden uuvuttamana.

Anu Kuusela oli kylämme johtotähti ja luottohenkilö, joka nimitettiin pari vuotta sitten kyläyhdistyksen toimesta Vihtijärven ensimmäiseksi kyläneuvokseksi. Anu Kuusela toimi tarmokkaasti Vihtijärven kylän kehittämisen hyväksi vuodesta 1979 lähtien ja oli siten Vihtijärven kylätoiminnan pitkäaikaisin jäsen.


Anu Kuusela Vuoden kylä -juhlassa Nummituvalla 2010. Kuva: Juha Ahvenharju

Kiitollisuus jää erityisen pitkäjänteisestä, aurinkoisesta, tinkimättömästä mutta lempeästä ja lojaalista työstä kylämme hyväksi. Anu osasi koota joukot, kun yhteishenkeä tarvittiin vaikeinakin aikoina. Hän toi hyvää henkeä tilaisuuteen kuin tilaisuuteen. Hän ajoi kylämme asioita aktiivisesti muun muassa Vihdin kunnanvaltuustossa.

Runot olivat Anulle intohimo. Hän rakasti lausua runoja ja ammensi niistä voimaa. Nyt on meidän aikamme ammentaa voimaa. Suru on yhteinen, mutta niin on kiitollisuuskin.

Toimitus lähettää lämpimän osanottonsa Anun perheelle.

  

Nyt on syksy, ja kultaiset linnut

lentävät kaikki kotiin

sinisen veden yli.

Hyvästely on suuri, ero edessä,

mutta jälleennäkeminen

on varma.

 

- Edith Södergran

 


(28.10.2015 LV)