20.03.2012 Ylimmäisen kalastusasiaa

Vihtijärven logo.

20.03.2012

Ylimmäinen-järven kalastusyhdistys piti vuosikokouksensa 11.03.2012 Yli-Sepässä. Paikalle ilmaantui kymmenkunta järvellä kalastavaa tai kalastuksesta kiinnostunutta. Kokous sujui rutiinilla. Yhdistyksen johtokunnassa jatkavat entiset jäsenet puheenjohtajanaan allekirjoittanut (p. 0500-436189), sihteerinä jatkaa Anna Liisa Anttila (p. 044-755542). Salakalastusta vahtivat  ”järvipoliisimme” Markus Kallio, Keijo Ruttonen, Kalevi Tuokko, Antti Virmavirta ja Pentti Jokinen. Valvontatehtävissä heidät tunnistaa valvojan liivistä. 

Kalastuksen pyydyskohtaiset luvat säilyivät entisinä: Verkko 10,-/kpl (max 4 kpl), katiska 5,-/kpl (max 4 kpl) , virveli 10,-/kpl, pitkäsiima 2 kpl katiskamerkkejä, rapumerta 5,-/kpl (max 10 kpl/talous). Pyydysmerkkejä saa ostaa Pentti Jokiselta (p.0400-582018), Markus Kalliolta (p. 040-7700 176)  ja Keijo Ruttoselta (p.0400-805546).

Kalansaaliit viime kaudella olivat haukivoittoisia, suuriakin saatin ylös eikä tarvinnut edes valehdella. Keväällä 2011 istutettiin  Ylimmäiseen 120 kpl n. 700 g:n painoista kirjolohta ja syksyllä 500 ravun poikasta. Aikaisempien vuosien siika- ja kuhaistutukset ovat tuottaneet heikohkosti tulosta. Ilmeisesti runsas haukikanta syö niistä suurimman osan. Siikoja on käynyt pyydyksiin hyvin vähän jos ollenkaan ja kuhiakin on saatu vain sattumalta. Harvojen kuhien koko on kyllä vaihdellut alamittaisista  kolmikiloisiin. Jatkossa on tarkoitus istuttaa lisää  noita 700 grammaisia kirjolohia. Jos niitä istutetaan joka vuosi, niin ajatelkaa mitä järvestä on pyydettävissä 10-vuoden kuluttua. Siiman päässä 4-5 kiloinen lohikala saa kenen tahansa kalastajan repeämään riemusta. Pyydysmerkkien kauppa ainakin lisääntyy, kun tieto leviää.

Tuhoutunutta rapukantaa oli saatu hieman elvytetyksi kymmenen vuoden aikana. Kaksi viimeistä kesää oli takapakkia. Ehkä täplärapukantakin on saanut suoneniskun rapurutosta, vaikka sen pitäisi olla sille melko vastustuskykyinen. Rapuja on, mutta vähän. Merkkejä myydään ensi kesällekin, mutta ostajille kerrotaan, että saaliit voivat olla tosi pieniä. Kyllä kanta siitä taas kohentuu.

Kireitä siiimoja ja täysiä pyydyksiä.

Ilkka Haapalainen
puheenjohtaja

Vuoden kylä 2010: Vihtijärvi.

Vihtijärven kyläyhdistys ry

Kouluntie 23
03790 Vihtijärvi